Mainos Savonlinnan Oopperajuhlat
Liput saatu, Somessacom
Savonlinnan Oopperajuhlat ovat parhaillaan käynnissä ja pääsin katsomaan Don Giovannin jo ensi-iltana, kiitos saatujen lippujen. Oopperajuhlat ovat tuttu näin Savonlinnassa asuvalle monella tapaa. Minulle niin entisen työni kautta kuin omien kiinnostusteni pohjalta.
Vaikka yli 20 kertaa Oopperajuhlille olen osallistunut, niin aina yhtä innolla sinne palaan. Eilisiltana oli ihan uusia elämyksiä minullekin tiedossa, koska saadut liput olivat aitiopaikoille. Ensimmäistä kertaa sieltä käsin katsoin esityksen ja suora yläviistosta ollut näkymä lavalle oli aika lailla täydellinen.

Yhteen esitykseen mahtuu reilut 2000 katsojaa, joten linnaan menoon kannattaa varata hyvin aikaa ja nautiskella kanssaihmisten iloisen odottavasta fiiliksestä siinä samalla. Aitiolippulaisille olikin oma lipuntarkastuspiste, joten jonottamista ei tällä kertaa ollut. Myös mukava lahjakassi sekä väliaikatarjoilut kuuluivat lippuun.

Lämmin kesäpäivä myös lämmitti katsomossa. Mukaan ottamaani villaponchoa en tällä kertaa tarvinnut. Viuhka sen sijaan tuli ihan tarpeeseen. Sekä väliajalla raikkaat juomat.


Ensi-illassa 10.7.2024 oli Mozartin oopperaklassikko Don Giovanni. Don Giovanni on jännä ooppera siinä mielessä, että se on kepeä ja traaginen yhtä aikaa. Siinä ollaan aika ronskien asioiden äärellä. Naiset vietellään, halusivat he sitä tai eivät. Ei väliä vaikka olisi hääpäivä menossa, Don Giovanni hurmaa päättäväisesti nuoret ja vanhat, sinkut ja varatut.
Oopperassa on myös paljon huumoria, traagisia kohtaloita, säälimätöntä juonittelua ja hyvien ihmisten pompottamista. Don Giovanni metsästää neitokaisia ja hänen perässään kulkee kostonhimoisia entisiä morsmaikkuja, vieteltyjen naisten puolisoita ja lopulta myös eräs julmasti murhattu hahmo…
Ensi-illassa Don Giovannin roolissa oli brittiläis-ukrainalainen Yuriu Yurchuk, komtuurina Mika Kares ja Leporellona Henning von Chulman. Naisrooleissa loistivat Marjukka Tepponen, Sonja Herranen ja Iris Candelaria. En ole ekspertti kertomaan kuinka hienosti kukin lauloi, mutta se miten viihdyin heitä kuuntelemassa on helppo kertoa, viihdyin erinomaisesti.
Parhaita kohtauksia olivat ne, kun Don Giovanni kertoi palvelijalleen Leporellolle motiivinsa naisten viettelyvimmaansa. Leporello taas nasevilla kommenteillaan ja huomioillaan hauskuutti useammassa kohtauksessa keventäen tunnelmaa. Karvat nousivat pystyyn viimeistään siinä vaiheessa, kun Kareksen komea basso kajahti linnassa ja hänen hahmonsa tuli vaatimaan Don Giovannia tilille teoistaan, jos näin kauniisti sanotaan. (En ihmettele, että Mika Kares on sekä Grammy- että International Opera Awards -ehdokas.)

Oopperafestivaalit jatkuvat Savonlinnassa elokuun alkuun saakka ja tätä tunnelmaa suosittelen edes kerran elämässä tulla kokemaan. Tässä viisi hyvää syytä käydä Savonlinnan Oopperajuhlilla:
- Elämys. Ihminen janoaa elämyksiä ja tämä on sitä. Oopperajuhlien esitykset ovat takuuvarmasti taidokkaasti suunniteltu ja esittäjät tarkoin rooleihinsa valittu. Elämys syntyy, kun saapuu keskiaikaiseen linnaan juhlavissa tamineissa ja iloisten ihmisten odottava fiilis tarttuu matkalla omalle paikalle. Huikea laulu, mahtava orkesteri ja hengen salpaavat kuorokohtaukset vievät suoraan tarinaan. Muun ympäristön, ja älypuhelimet, unohtaa tyystin.
- Oopperan esittely ja juoneen tutustuminen etukäteen. Oopperasta on helpompi nauttia, kun tietää etukäteen juonesta edes jotain. Ooppera on voitu kirjoittaa vaikkapa 1700-luvulla, mikä on hyvä ottaa näin v. 2024 huomioon. Tarinankerronta on omanlaista, kohtaukset voivat olla raakoja. Savonlinnassa järjestetään aina illan oopperan esittely (tänä vuonna musiikkiopistolla), jossa ensikertalainen pääsee juonen päästä kiinni ja kokeneempi kävijä voi syventää tietämystään.
- Oopperan teemat. Oopperaklassikoiden teemat eivät jätä kylmäksi. Oopperassa on useimmiten kysymys ihmisyyden suurimmista asioista, kuten elämästä ja kuolemasta. Rakkaudesta ja petoksesta. On hyvää ja pahaa. Mikä onkaan parempaa kuin suuri rakkaustarina? Eeppinen hyvän ja pahan kohtaaminen? Moni ooppera tuntuu kuin tehdyn Olavinlinnan jylhien muurien sisällä esitettäväksi. Siinä Aino Ackté oli enemmän kuin oikeassa v. 1912.
- Musiikki. Aika laaja käsite, tiedän, mutta odottakaahan. Oopperajuhlilla kuulee ensinnäkin erinomaisen teoksen sisältämää vaikuttavaa musiikkia, ja osa kappaleista voi olla entuudestaan tuttuja, vaikka oopperaa ei sen suuremmin tuntisikaan. Toisekseen, oopperalaulajien erilaiset äänialat hivelevät korvia ja heidän esiintymistä katsoessa ei voi kuin tuntea suurta ihmetystä ja ihailua. Oopperalaulajien laulutekniikka on niin kehittynyt, että mikrofoneja ei käytetä, vaikka orkesteri soittaa koko ajan. Siitä pääsemmekin kolmoskohtaan, eli Oopperajuhlilla soittavaan orkesteriin, johon on koottu alansa taitavimmat mm. lukuisista eri orkestereista ympäri Suomen maan. Orkesteri takaa musiikkielämyksen kerta toisensa jälkeen Olavinlinnassa. Ja vielä musiikista – se on terveellistä – stressitaso laskee, ylikierroksilla käyvä nykyihminen rauhoittuu ja ahdistuneisuus lievenee.
- Omannäköiset Oopperajuhlat. Tästä kokemuksesta on helppo tehdä omannäköinen. Hyvä seura tekee paljon. Ota parhaat ystävät mukaan, tai puoliso tai äiti. Tai vain itsesi, jos haluat nauttia rauhassa. Vaikka aiemmin puhuin juhlavasta pukeutumisesta, se ei suinkaan ole pakko. Jos tennarit (hyvä valinta linnan lattioille) ja farkut ovat mieliasu, ne sopivat linnaan siinä missä juhlamekko tai pikkutakkikin. Oopperaa kuunteleva väki ei suinkaan ole stereotypisen samankaltaista. Joukossa on kaikki: lapsista iäkkäämpiin, nuorista keski-ikäisiin. Oopperapäivän voi aloittaa suositulla oopperan avauksella satamassa, jossa vaihtuvia vieraita haastatellaan mm. oopperamaailmasta ja kuullaan esityksiä. Sen jälkeen on helppo hypätä maisemaristeilylle tai pulahtaa uimaan linnaan johtavan rantaraitin uimarannalla. Vatsan täytettä löytyy lörtsyistä ala carte-ravintoloiden herkkuihin ennen oopperaa. Oopperajuhlilla on useampi vaihtoehto väliaikatarjoiluihin sekä erilaisia tiloja, joista voi valita mieluisimman. Esimerkiksi Olavinlinnan terasseilta avautuva hulppea järvimaisema sekä lasi hyvää juotavaa ystävän kera on yksi tapa viettää väliaikaa.

6. Oopperajuhlilla kuulee kotimaisia oopperan suuruuksia. Tänä vuonna mm. Karita Mattilaa, Waltteri Torikkaa ja Mika Karesta. Tämän lisäksi oopperajuhlat kutsuvat joka vuosi vierailevan oopperatalon esiintymään. Muutama vuosi sitten pääsimme nauttimaan esimerkiksi maailmankuulun La Scalan vierailusta. Olen käynyt monet vierailijaesitykset katsomassa ja tämä tuulahdus maailmalta on hieno lisä kotimaisten osaajien joukkoon.

Miltä kuulostaa? Olisitko valmis antamaan oopperalle mahdollisuuden vai oletko jo kokenut oopperan kävijä? Onko Savonlinnan Oopperajuhlilla tullut vierailtua?

2 thoughts on “5+1 syytä käydä Savonlinnan Oopperajuhlilla + ensi-ilta fiilikset”
Voi kun ihana olisi päästä kuuntelemaan oopperaa Olavinlinnaan!. Muistan käyntimme Tallinnan Birgitta-festivaalilla, jossa oopperaa ja balettia esitetään vanhoilla luostarin raunioilla. Se oli oikein elämys!
Oltiin kyllä viime aikoinakin katsomassa oopperaa ja balettia (miinus Olavinlinna tietysti). Se oli ihanaa.
Epäilen, että tätä nykyää hinta on se, mikä estää monia käymässä oopperassa useammin. Muistan, että vielä 2000-luvun puolivälissä Savonlinnan oopperajuhliin liput olivat loppuunmyyty jo kuukausia ennen ensimmäistäkään esitystä.
Oopperassa on aina hauska käydä, oli esiintymispaikka missä vain.
Olavinlinna tuo vähän ekstraa oopperaelämykseen ollessaan niin huikea näyttämö dramaattisille teoksille kaikessa jylhyydessään ja historian havinassaan. Hintalappu on joo kaikella, Savonlinnassa oopperaan pääsee alk. 69 eur.