Mainos: Podimo / Sisältää mainoslinkin, joka on merkitty *-merkillä
Kirjat ovat parhaita pakopaikkoja tästä maailmasta. Pystyn syventymään kirjaan niin etten kuule tai näe mitään ympärillä. Viime vuonna aloitin lukemisen lisäksi myös aktiivisen äänikirjojen kuuntelemisen Podimon myötä ja se on sujahtanut omaan elämään helpommin kuin luulinkaan. Jopa vuokra-asuntomme ikkunoiden pesu on alkanut tuntua houkuttelevalta, kun tietää, että pari tuntia saa kuunnella putkeen hyvää kirjaa.
Kokosin muutaman lukemani / kuuntelemani kirjan, joita voin suositella kesälukemiseksi. Suurin kiinnostuksen kohteeni on fiktiota, ei liian raskasta eikä liian veristä, vaan ajatukset arjesta pois vievää, hyvin kirjoitettua proosaa.
Luit tai kuuntelit kirjoja, niin nämä suosittelemani kirjat löytyvät molempina versioina.

HISTORIALLISET ROMAANIT
Enni Mustonen taitaa historilliset romaanit ja ajankuvauksen niin elävästi. Kasvattitytär (2023) kertoo Heddasta, joka saapuu kasvattiäitinsä kotikartanoon emännän avuksi ja toki sulhokin olisi löydettävä. Rakastuminen komeaan Ottoon onkin vain ajan kysymys, mutta soppaa sekoittaa myös Oton isoveli Adolf. Lopulta päätös pitääkin tehdä näiden kahden miehen väliltä. Luin nyt keväällä myös Enni Mustosen uudemman romaanin Kartanonrouva (2024), jossa Heddan tarina jatkuu. Lapsia on siunaantunut, mutta myös menehtynyt, mikä oli monen kohtalona tuohon aikaan. Heddan ja kartanon elämään nousee uhkakuvia, kun kuningas Kustaa III uhkaa aloittaa sodan Venäjää vastaan ja Heddan aviomies on tiukasti sotavoimien palveluksessa.
Mehiläishoitajan salaisuus (2023) kulkee kahdessa aikatasossa, nykyajassa sekä vuodessa 1938. Taitavasti kirjoitettuna tällainen aikakausien välillä hyppely on ihan parasta, ja historiallisten ajankuvausten fanina tykkään lukea näitä missä palataan vuosikymmeniä, ellei satoja taaksepäin. Nyt liikutaan Ranskassa ja nykyajan kuvauksessa paniikkikohtauksia pelkäävä, vanhaa elämäänsä pakoon lähtenyt Abi aloittaa vanhassa linnassa työt. Toinen juonikuvio kulkee samaisessa paikassa, mutta vuonna 1938, jolloin natsit ja sodan uhka varjostaa mehiläishoitajan onnea. Fiona Valpy on kirjoittanut voimaannuttavan teoksen, jossa naiset ylittävät itsensä vaikean paikan edessä.
ROMANTIIKKAA
Mitä muuta voisikaan kaivata lomalukemisekseen kuin kevyttä ja rakkauden täyteistä? Tätä tarjoilee Satu Tähtinen kirjassaan Lordi D ja muita seurapiirisalaisuuksia (2024). Tapahtumapaikkana 1800-luvun Lontoon seurapiirit, missä riittää viipyileviä katseita, väärinkäsityksiä ja draamaa kaikessa komeudessaan. Hivenen kliseinen juoni ei haittaa ainakaan meitä Jane Austenin ystäviä. Aivan ihana ja viihdyttävä lomalukeminen tämä!
Unohdettujen unelmien kirjasto (2023) on Liina Putkosen Jyväskylän seudulle sijoittuva kepeä kirja, jossa on hieman romantiikkaa, pikkukylän omaperäisiä hahmoja ja menneisyyden salaisuuksien kaivelua. Ei ollenkaan hullumpi valinta riippumattoon seuraksi.
Evelyn Hugon seitsemän aviomiestä (2023) on Taylor Jenkins Reidin viime vuoden hittikirja, mutta nyt vasta kerkisin siihen tutustua. Ei tämä nyt ihan romantiikkaa ole, mutta rakkautta tässäkin käsitellään sekä kirjan päähenkilön Evelynin värikästä elämää. Hän kertoo elämäntarinansa novellisti Moniquelle ja lopulta paljastuu myös miten he liittyvät toisiinsa. Hyvää kesälomalukemista, Hollywoodin kimallusta ja vahvan naisen tarina.
KEPEITÄ JÄNNITYSKIRJOJA
Kirjat, joissa päätapahtumapaikkana toimii jokin tunnelmallinen paikka kuten vanha kartano, idyllinen kylä tai vaikkapa kirjakauppa, kiinnostaa aina sen verran, että lukaiseen esittelytekstin. Näin aloitin myös parin vuoden takaisen Frida Skybäckin kirjan tutkailun ja Kirjakauppa Thamesin varrella (2021) päätyi kuunteluun. Elämänmuutos on edessä päähenkilö Charlotalla, joka perii edesmenneen tätinsä kirjakaupan sekä tämän äreän kollikissan. Rauhallisen tasaisella tahdilla edistyvä tarina on kesään täydellinen hyvän mielen tarina.
Tuoreempi jännityskirja kesäkuunteluun on Antiikinmetsästäjän murhaopas (2024), jossa muutosten keskellä painiskeleva päähenkilö Freya Lockwood joutuu palaamaan välttelemäänsä englantilaiskylään vanhan mentorinsa kuoltua. Mentorin luotsaama antiikkikauppa jää hänelle ja pian Freya päätyykin vaaralliseen seikkailuun vauhdikkaan Carole-tätinsä kanssa. Vanha mentori kun meni jättämään arvoituksellisia vihjeitä jälkeensä, jotka johtavat vanhaan kartanoon keskelle outoa tapahtumaa ja salamyhkäisiä vieraita.
Kotimaista jännityskirjallisuutta tarjoaa Paula Hotin Murha Ylämaalla (2024), jossa suomalainen Halla toimii kokkina idyllisessä skotlantilaisessa hotellissa, mutta pikkukylän rauha on pian tipotiessään, kun päätön ruumis löytyy vanhasta linnasta ja heti perään hotellin asukas katoaa oudosti. Viihdyttävä tarina, jossa kirjan henkilöiden polut risteävät yllättävillä tavoilla ja vaivoin salatut vanhat asiat kaivellaan pikku hiljaa esiin. Toisten kauhuksi ja toisten hyödyksi.
TIETOKIRJAT
Yllätin hieman itseni kuuntelemalla Mimmit sijoittaa: Sijoitusopas, jota ymmärrät (2024) -teoksen. Sopii erinomaisesti sijoittamisen lähtökuopissa olevalle, joka on kenties huomannut, että ei sillä lottoamisella rikastukaan. Evita Lestinen ja Pia-Maria Nickström kirjoittavat aiheesta jopa hauskasti ja näin ollen yllättävän hyvin voikin kesälomalla yhdistää uuden oppimisen ja rentouttavan lukemisen.
Kuusi ainetta jotka muuttavat elämäsi (2023) on David JP Phillipsin osin selfhelpkirja, osin tietokirjakin. Tekijä on ruotsalainen luennoitsija, joka tutustuttaa lukijan kuuteen välittäjäaineeseen ja niiden toimintaan. Hän opastaa kuinka jokainen voi itse hyödyntää näiden aineiden hyviä puolia ja sitä kautta voida loistavasti. Toki perustietoa hyvien elämäntapojen tärkeydestä toistetaan, meditaation hyödyistä ja niin edelleen. Myönnän, että harvemmin jaksan lukea tämän tyyppistä kirjallisuutta. Vaikka hyötyä tästäkin oli toki, kun aikansa kuuntelee terveellisen elämän edellytyksistä, sitä taas innostuu ottamaan oman hyvinvoinnin astetta vakavammin. Jos vain siis oma hyvinvointi kiinnostaa, niin nappaa tämä kuunteluun.
KIRJASARJAT
Suosittelen lopuksi myös kahta fiktiivistä kirjasarjaa, jos haluaa jatkuvajuonista tarinaa lukea enemmänkin. Omaan makuuni kun sopii täysin fiktiiviset tarinat, niin niitä osaan parhaiten suositellakin. Ensin C.J. Sansomin Shardlake-kirjat. 1500-luvulle sijoittuva loistava kirjasarja periksiantamattomasta asianajajasta Shardlakesta, joka ratkaisee monimutkaisia tapauksia Lontoossa ja sen ympäristössä. Sen minkä Shardlake fyysisessä olemuksessaan häviää, kääntää hän tilanteet puolelleen yleensä älyllään. Toisessa kirjassa mukaan liittyy paljon fyysisempi hahmo, aluksi Shardlaken suojelija, katujen kasvatti Jack Barak, joka täydentää kirjan päähenkilörepertuaaria hienosti. Nämä kirjat vievät lukijansa läpi uskomattoman keskiajan Englannissa. Kirjailija C.J. Sansom kerkesi kirjoittaa 7 osaa tähän hittisarjaansa ennen menehtymistään.
Toinen kirjasarja on Sherlock Holmes -tyyppisten älykkäiden etsivien ystäville. Kyseessä on Douglas Prestonin & Lincoln Childin Pendergast-sarja. Se kertoo FBI-agentti Pendergastista, joka on äärimmäisen älykäs mies, havainnoiden aina kaiken ympärillään sekä osoittaen asiantuntijuutta mitä uskomattomimpiin asioihin. Hän asuu vanhassa kartanossa salakäytävineen ja on viimeisen päälle hienostunut sekä varakas. Kirjasarja pitää sisällään uskomattomia juonenkäänteitä sekä pienen yliluonnollisen käänteen liittyen talon salakäytävissä majailevaan henkilöön. Tiivistettynä kyseessä on viihdyttävää ja vauhdikasta jännityskirjallisuutta, johon kirjoitetaan jatkoa koko ajan ja ensimmäinen suomennettu kirja Ihmeiden kabinetti keskittyy 100-vuotta sitten tapahtuneisiin murhiin sekä sen ajan kummajaisiin.
Näin tässäpä nyt oli muutama kirjasuositus. Minusta kirjojen kuuntelun vs. lukemisen vastakkainasettelu on turhaa. Jokainen saa harrastaa sitä mistä tykkää. Minun mielestäni molemmilla on oma tehtävänsä lukijoiden parissa. Paksuun kirjaan uppoutuminen on juuri parasta ajanvietettä. Ja kun kädet tarvitsee muuhun hommaan kuin kirjan sivujen kääntelyyn, otetaan avuksi äänikirjat. Näin ei tarvitse harmitella, että jää uutuuskirjoihin tutustumisessa muista jälkeen.
Olen Podimon kuuntelija ollut huhtikuusta 2023 lähtien ja suosittelen ehdottomasti kokeilemaan tätä uusinta äänikirjapalvelua. *Mainoslinkkini kautta saa aina hyvän kokeilutarjouksen. Juuri nyt Podimon äänikirjoja pääsee kuuntelemaan Premium-palvelusssa 2 kuukautta 1 euron hinnalla! Palvelu on aina helppo perua tarvittaessa.
*Äänikirjojen maailmaan pääsee täältä – Podimo
Antoisia hetkiä kaikille kirjojen parissa!

6 thoughts on “Kesälukemista ja -kuuntelemista parhaimmillaan”
Sijoitusopas olisi hyvää lukemista itsellenikin. Tykkään myös dekkareista, vaikka hyviä sellaisia ei tullut vastaan kovin paljoa viime aikoina. Nyt olen lainannut kirjastosta tunnetun liettualaisen kirjailijan teoksen, joka muuten oli asunut täällä Kaunasissakin. Se on historiallinen romaani Stalinin represioista. Itse kirjoittajakin oli ollut poliittisena vankina. Kirjaa kehuttiin paljon, joten mielenkiintoista tulee lukea sitä.
Hyvän dekkarin kirjoittaminen taitaa olla taitolaji. Itse olen keskittynyt noihin leppoisampiin versioihin tässä viime aikoina, kuten listaltani huomaa.
Lainaamasi kirja kuulostaa mielenkiintoiselta ja rankalta. Mutta historian lukeminen kannattaa aina. Pieni lisämauste tuokin, kun on asunut samalla paikkakunnalla!
Hei kiitos tästä koonnista, kesäloma alkaa häämöttää ja kaipailen lukemistoon/ kuuntelemistoon monenlaista.
Kesäloma ja kirjat – mikäs sen parempaa!
Kiitos vinkeistä! Varsinkin nuo histoarialliset romaanit ja Kirjakauppa Thamesin rannalla kuulostavat mielenkiintoisilta. Mäkin innostun kirjasta, jos tapahtumat sijoittuvat johonkin tunnelmalliseen paikkaan.
Pienessä, ehkä jopa erikoisessa paikassa tunnelma jotenkin pääsee tiivistymään. Kiva, jos näistä löytyi luettavaa alkavaan kesään!