Näin käytän vaaleaa teddytakkia

Harmaa marraskuu ympäröi ja minä päätin ympäröidä itseni sen lisäksi pehmeällä ja pörröisellä teddytakilla. Lunta ei ole vielä näkynyt, joten ainut valkoinen meidän pihamaalla pyörimässä olen minä valkoisessa pehmotakissani. Tämä on tuntunut jollain lailla piristävältä vaatteelta nyt, kun luonto on ankean näköinen ruskan päätyttyä.

Pehmeän teddytakin kunniaksi pari asua tässä artikkelissa. Takkini on parin vuoden takaa ja ostettu Peura Collectionilta. Ilmeisesti teddy on suosiossa tälläkin hetkellä, koska vaatekaupoissa olen törmännyt eri värisiin ja pituisiin teddytakkeihin sanoisinko jopa yllättävän usein. Tämä takki on ensimmäinen tätä laatuaan minulla ja emmin kyllä ostamista. En aluksi oikein nähnyt miten tämä sopisi minun tyyliini.

Jotain rentoa ja hauskaa tällaisessa lampaan näköisessä takissa silti oli ja sitä tulee kyllä käytettyä. Valkoisen takin kanssa minun tekee mieli pukea vaaleita sävyjä, mm. vaaleansinistä ja beigeä tarkemmin ottaen.

Vaaleansininen on pitkäaikainen suosikkivärini vaatteissa ja sen enempää mielikuvitusta käyttämättä yhdistin vaaleansiniset farkut ja kauluspaidan vaalean takin kanssa. Sirot tennarit ovat usein olleet rennon asun ykkösvalintani tämän vuoden aikana. Myönnän, että tämä siro linja viehättää minua jotenkin enemmän kuin ne paksupohjaiset isohkot lenkkarit.

Jos teddytakin ostoa emmin, niin vuosikausia kieltäydyin ostamasta tällaisia farkkuja kuin nyt kuvassa jalassani. Tämä muotisuuntaus yllätti vannoutuneen pillifarkkuihmisen täysin, ja en tiedä oliko koululaiseni alati levenevillä farkuilla jotain tekemistä asian kanssa, mutta aloin nähdä suorien ja leveiden farkkujen potentiaalin pikku hiljaa ihan eri tavalla. Nyt käytän leveitä farkkuja tuosta vain. Ovat mukavat yllä.

Toki tällaisen muhkean takin kanssa sopii myös ne pillifarkut ja vaikka saappaat. Siten saa halutessaan vähän kontrastia ylä- ja alaosan välille. Itse en nyt lähtenyt hakemaan sitä tyyliä, koska tällainen hieman tasapaksu, leveä ja lavea on sen verran muodissa, että sulaudun kaduntallaajien joukkoon oikein hyvin näinkin.

Kerrospukeutuminen on myös hauskaa ja fiksuakin näin viileillä keleillä. Kauluspaidan päälle laitoin Mosmoshin lämpöisen neuleen ja itse asiassa ensimmäistä kertaa ikinä olen alkanut haikailla neule- tai villaliivin perään. Muutama napitettava puvun liivi löytyy, mutta että sellaisen kivan hihattoman ja pehmeän liivin kun jostain löytäisi, niin olisi tähän asuunkin sopinut villatakin tilalle paremmin.

Teddytakki on kuin tehty rentoihin asuihin, joissa ei pingoteta liikaa. Toki yritän aina pitää kokonaisuuden siistinä, mitenkäs muuten.

Seuraava asu on sitten astetta simppelimpi. Yhdistin vaaleat housut ja paksun villapaidan teddytakin kanssa, ja sävy sävyyn saappaat ja laukku.

Olen tainnut katsella vähän liikaa brittiläisiä sarjoja, koska tämän asun alaosassa (yhdistettynä ruututakkiin) näkisin itseni tulemasta englantilaisen kivitalon ulko-ovesta ulos. Olisi hieman löysät housut survottuna reippaisiin saappaisiin. Siitä sitten vain ratsun selkään ja Yorkshiren nummille laukkaamaan.

Mutta täällä Savonlinnan kaduilla joudun (pääsen) tepastelemaan ja ihan ilman hevosta. Teddytakki sopii muuten erinomaisesti erityyppisen materiaalin kanssa yhdistettäväksi, kuten sileäpintaisten housujen. Tai vaikka satiinihameen. Pörröä ja siloisuutta – hyvä yhdistelmä.

Vaalean värin lisäksi ruskeat sävyt ovat erittäin suosittuja teddytakeissa. Ne ruskeat sävyt tuovat kunnon teddykarhu fiilistä. Itse päädyin vitivalkoiseen, koska se päällä tuntui parhaimmalta, erityisesti peilin kautta katsottuna. Onhan tässä ollut pienoinen auton kylkien nuohoamisen vaara, pöyheä takki kun on, mutta riskejä on elämä täynnä. Jos näin nelikymppisenä ei muuten osaa elää vaarallisesti, niin onhan sitä aina pientä jännitystä ilmassa, kun marraskuun sotkukeliin lähtee liikkeelle vaaleissa väreissä.

6 thoughts on “Näin käytän vaaleaa teddytakkia

  1. Teddytakki on oikein suloinen takkivalinta! Varsinkin tämä yksilö, niin ihana 🙂 juuri sopiva takki vielä ennen pakkasia.

    1. Kiitos, on tämä hauska takki! Näen tässä sellaisen leikkisän puolenkin ja on ollut tähän keliin just passeli.

  2. Vaaleat värit vaatteissa tosiaan piristävät harmauden keskellä. Ei ole tosin kovin järkevä valinta huollon merkeissä, mutta niin kiva! Itsekin tykkään käyttää vaaleita päällysvaatteita, vaikka huolto voikin tuottaa aikamoista päänvaivaa.
    Teddy-takkia en omista – jostain syystä ei tullut vastaan mitään sellaista, mitä lähtisi mukaan kaupasta. Neuleliivin olen omistanut joskus ja tykkäsin siitä tosi paljon (siitä on yli 30 aikaa), mutta toista ei koskaan tullut ostettua, kun ei tässäkään tullut mitään mielenkiintoista vastaan. Olen usein miettinyt, että töihin olisi pukenut sellaisen, mutta kun ei ole.

    1. Mitäpä sitä ei tekisi piristyäkseen, vai mitä. On tämä harmaus ja nopeasti hiipivä illan pimeys taas sellainen koitos että.
      Minäpä olen jopa kokeillut neuleliivejä kaupassa asti, mutta sitä täydellistä ei vielä ole löytynyt. Ruudullisia ja kukertavia olisi tarjolla, mutta epäilen jäisikö itsellä sitten käyttämättä. Nyt mennään vielä ilman.

  3. Mukava takki ja sopii moneen kokonaisuuteen.
    Juuri havahduin siihen että tämäntyyppisiä pusakoita näkyy nyt katukuvassa enenevässä määrin. Oikeastaan havahduin asiaan alkuun siinä kohtaa, kun vielä vuosienkin päästä minut yllättävä mieheni oli ostanut vastaavanlaisen pukineen itselleen. Näyttää siinä enempi nallekarhulta, iso ja kookas mies kun on. Hellyyttävä näky, kieltämättä.

    1. Kiitoksia! Kommenttisi sai hymyn huulille, teddytakki sopii varmasti mahtavasti miehesi ylle. Ja totta, minäkin bongaan tämän kaltaisia takkeja yhä enemmän. Onhan se mukavaa vaihtelua syysasuihin.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *