Kesäkuu alkaa ensi sunnuntaina ja tuntuu, että aika valuu käsistä kuin hiekka vain. Aika touhukasta menoa ollut tässä oma elämä viime päivinä. Se aika mitä päivätöistä jää jäljelle on mennyt pihamaalla ja puutarhassa, vuokra-asuntojamme siivoten ja vaatekaappeja tyhjentäen.

Ihan koko aikaa en ole ollut kädet mullassa ja voikukkia kitkemässä, vaan välillä on pitänyt käyskennellä hedelmäpuiden ja kukkapenkkien kukkia ihailemassa. Voikukkia en ole oppinut ihailemaan, vaikka se onkin meidän pihan parhaiten voiva kukka. Täysin menetetty show, yritän niitä kitkeä ja seuraavana päivänä on sata uutta siinä vieressä jo töröttämässä.
Laitoin uutta multaa ja ruohonsiementä pienelle pläntille pihaamme, jossa robottiruohonleikkuri jää aina jumiin tiukan rinteen takia ja on siinä sitten vuosien saatossa möyhinyt nurmikon pilalle. Samaan syssyyn laitoin kesäkukkia ruukkuihin ja kävin ihailemassa tulppaanirivistöä, joka nousi viime vuonna laittamistani sipuleista. Se, että ne välttivät myyrät ja rusakot, niin jihuu. Levittelin minä muutamia sukkahousuista leikattuja kärkiosia täynnä hiuksia kukkien ympärille. Kuulemma ihmisen haju saa rusakot perääntymään. Mene ja tiedä pelastiko se sitten tulppaanini nököhampailta.

Kieltämättä oman pihan ainut kirsikkapuu näyttää nyt komealta kukkaloistossaan. Olisi minulle ne pinkitkin kukat kelvannut, mutta jostain syystä meidän puu tekee valkoisia kukkia.

Omistamme mieheni kanssa muutamia vuokra-asuntoja ja niiden parissa on saanut pörrätä tässä viikon verran. Toisesta vaihtuu vuokralainen ja sitä ennen maalaamme asunnon makuuhuoneen seinät siisteiksi. Sehän tarkoitti tapettien repimistä, yhdessä seinässä olikin tuplatapetit ja valmisteluja maalausta varten. Tarpeeksi harvoin kun näitä juttuja tekee, niin unohtaa ihan miten työlästä yhdenkin huoneen maalaus voi olla. Mutta kaunis lopputulos toivon mukaan palkitsee. Vielä puuttuu toinen maalikerros ja sitten loppusiivous. Ja toinen asuntomme odottelee minua ikkunan pesuun. Jännä juttu, kun ei ole vielä tullut sinne valuttua. (Tylsä homma.)
Vaateshowkin on tässä käynnissä, kun yritän myydä lasten pieneksi jääneitä vaatteita. Tarkistan, silitän ja tarvittaessa pesen uudelleen. Vaatteita on kertynyt, kun tuntuu, että täälläpäin ei perusvaatteet mene kaupaksi millään. Tuttava kertoi myyvänsä kaiken Vintedissä, joten eihän se auttanut kuin Vinted-tili perustaa minunkin muutama päivä sitten. Hinnaksi laitoin samoja pari eurosia per vaate mitä kirpparillekin. Rikastua en yritä, vaan päästä eroon pieneksi käyneistä vaatteista. Koska ostaja maksaa postikulut, niin omaksi hommaksi jää vain postittaa tuotteet. Ja näin olen tehnyt. 12 vaatetta olen myynyt kolmeen päivään. Olen ihan tyytyväinen. Eiköhän ne pinot tuosta pienene.

Ja jotta ihan koko aikaa ei tarvitsisi siivota, silittää tai muutakaan, niin pieni shoppailuhetki koululaisen kanssa vietettiin eilen iltapäivällä. Täällä oli eilen ja tänäänkin kesäiset lämpötilat ja lapsi kasvaa sellaista kyytiä, että talven reissulla olleet kesävaatteet kinnaavat jo. Hän on ensi viikon leireilemässä, niin pakko oli hoitaa alta pois shortsi- ym. kesävaateostot nyt.
Piipahdimme myös Savonlinnan parhaassa jätskipaikassa eli Lippa-kioskilla. Siirryimme läheiseen puistoon nauttimaan saalistamme ja seuraa saimme lokista. Kerjäsi vieressä kuin koira. Sanoin sille, että lähde järvelle, luodolle ja syö kalaa. Pyöritteli päätään taas kuin hassu koira konsanaan. Huokaus. Cityeläimiä riittää.

Kesää luulen yhden jos toisen jo odottaneen. Jännästi nuo sääennusteet alkoivat näyttää heti viileämpiä ja sateisempia päiviä, että ei tarvitse ihan riemusta kiljuen kesäkuuta aloittaa. Teen kesäkuun alkuun pienen reissun lasten kanssa. Ensin juniorin kanssa Imatra-Lappeenranta akselille hummailemaan ja yöpyminen ihanassa linnassa Imatran Valtionhotellissa. Nappaamme koululaisen leiriltä mukaan, ja lähdemme sukuloimaan. Etätöitä teen samalla, mutta saapahan lapset vähän maiseman vaihdosta ja loman tuntua. Kesä kun menee taas minulla ja miehelläni tiiviisti töissä.

Olen ottanut tämän alkuviikon lämpöiset säät ilolla vastaan. Ei tarvinnut takkia ulos mennessä! Hiki tuli vähän multaa levitellessä, mutta sitähän se kesä saattaa teettää. Hikikarpaloita. En kaipaa ennätyshellekesää, mutta lämmintä saisi olla. Kaikki on niin paljon helpompaa seesteisen kauniina päivänä, kun ei kastu eikä sula.
Mukavaa toukokuun viimeisiä päiviä sinulle! Onko sinulla lomaa kesälle tiedossa?

6 thoughts on “Toukokuun vika viikko: päivän asu, kuulumisia ja Vinted-kokeilua”
Mukavia toukokuisia puuhia siellä! Oli se sitten puutarhurointi tai siivous/maalaushommat, aina se aloittaminen on itsellä hankalaa mutta kun näkee työnsä jäljen niin pelkästään mukavaa touhua 🙂
Vinted on kyllä hyvä keksintö, minäkin olen sitä tässä vähän jo testaillut sekä myyjänä että ostajana. Paljon olisi kuvattavaa ja läpikäytävää.. taas yksi puuha johon pitäisi vain tarttua! Kiittää itseään kun kaapit ei pursuile niin pahasti!
Olet niin oikeassa, aloittaminen on vaikeaa, mutta sitten lopuksi sitä on enemmän kuin tyytyväinen, kun tuli tehtyä. Meilläkin remppa on aikataulussa ja kävin ne ikkunatkin viimein pesemässä.
Vinted on joo osoittautunut tehokkaaksi. Tänään olen valmistellut jo 6 vaatepakettia postiin laitettavaksi.
Heh, toisaalta on kivaa, että on kaikenlaista pientä puuhaa. Mutta olisi kyllä lomalla ihanaa istua pihatuolissa ja olla tekemättä mitään.
Tärkeintä olisi, ettei tulisi mitattua pelkillä aikaan saannoksilla vaan myös että tuli huilattua. 😀
Olen samaa mieltä, että lomalla saa ja pitääkin ottaa rennosti. Jokainen on sen ansainnut. Pakolliset ruohonajot ja huoltohommat ym. pitää tehdä, mutta muuten voi miettiä lepäileekö vai täyttääkö lomakalenterinsa miten täyteen asioita. Osahan palaa töihin ”lepäämään” loman jälkeen, kuulemma.😅
Hej, olen just lukenut että voikukat ovat erittäin tärkeitä mehiläisille (ja mehiläiset ovat erittäin tärkeitä ihmiskunnalle), joten niiden saa antaa rehottaa ihan luvalla 😁. Sellainen helpohko puutarhanhoito.
Kirsikka kukkii valkoisella, jos kyseessä on ruoaksi kelpaavia lajikkeita. Sakura kukkii näyttävästi vaaleanpunaisella, mutta hedelmistä ei ole juuri mihinkään. Aprikoosi ja persikka kukkii hienoilla vaaleanpunaisilla kukilla, mutta epäilen ettei ne pysty tuottamaan hedelmiä näin pohjoisessa.
Juu, meillä on nyt tiedossa kesälomia, enkä vieläkään täysin sisäistänyt asiaa. En osaa edes suunnitella mitään kesäksi ☺️.
Pörriäisten vuoksi voin niitä hivenen paremmin sietää. Ja asialle ei oikein tässä vaiheessa voi enää mitään, joten enjoy mehiläiset sun muut!
Aa, okei, että kukan väri vaikuttaa. Ei meidän kirsikat valitettavasti kovin hyviä ole, mutta rastaat nauttivat niistä kyllä..
Rentoa kesää sinulle ja perheelle! Tärkeintä kai, että palautuu työtaakasta ja tekee asioita, joista nauttii.