Kesä tietää aina liudan musiikkifestivaaleja ja harvinaisen paljon toiveita ylemmille tahoille poutasäästä. En tiedä tilastollisesti miten usein Suomessa päästään nauttimaan täydellisen kauniista kesäpäivistä festareiden yhteydessä, mutta sadepäivinä festarimuoti on hyvin yhteneväistä. Siihen ei ole paljoa lisättävää, mutta juuri jenkkilässä olleen Coachella -festarin vanavedessä aloin katsella kesäisen sään festarimuotia vähän tarkemmin, koska sehän on ihan oma maailmansa se. Festariasuun voidaan panostaa isojakin summia, tai sitten voi valita helpomman tavan ja päivittää omasta kaapista tai kirpparilta päheimmät löydöt tämän päivän festariskeneen sopiviksi.

Jos Coachella meni ohi suun, niin kesäinen Suomikin tarjoaa seuraavanlaista menoa muutamia mainitakseni:
12.-14.6.2026 Helsinki City Festival
25.-27.6.2026 Provinssi, Seinäjoki
25.-27.6.2026 Iskelmä festivaali, Jämsä
3.-5.7.2026 Ruisrock, Turku
10.-18.7.2026 Pori Jazz
16.-18.7.2026 Tammerfest, Tampere
16-18.7.2026 Tikkurila Festival, Vantaa
17.-19.7.2026 Ilosaarirock, Joensuu
23.-25.7.2026 DBTL, Turku
24.-25.7.2026 Qstock, Oulu
31.7.-1.8.2026 Weekend festival, Espoo
14.-16.8.2026 Flow Festival, Helsinki
21-22.8.2026 Festivaali, Tampere
Suurta suosiota muualla Euroopassa nauttii edelleen tanskalainen Roskilde festivaali 27.6-4.7.2026 sekä mitä erikoisempia festariasuja kokoava belgialainen Tomorrowland festivaali 17-19.7.2026 sekä 24-26.7.2026.

COACHELLA 2026
Julkimoiden ja tätä nykyä influenssereidenkin lempifestivaali Amerikan maalla on Coachella. Tänä vuonna lavalla nähtiin niin Justin Bieber kuin Sabrina Carpenter sekä esiintymässä piipahti muitakin tuttuja nimiä kuten Madonna ja Käärijä. Yleisössä oli toki jokainen joka on jotain rapakon tuolla puolen julkkispiireissä. Heidän ja muunkin yleisön festarimuotia katselleena muodin TOP10 Coachellassa oli tämä:
- Cowboy-bootsit, tai muut pitkävartiset saappaat. Kuvista arvioituna n. 80% kävijöistä valitsi jonkinlaiset buutsit jalkaansa, 18% lenkkarit, 2% jotain muuta.
- Mikroshortsit. Lyhyet, reippaasti jalat paljastavat shortsit, vyöllä.
- Bikinin yläosa. Voidaan pukea myös paidan päälle. Myös piskuinen toppi on festareille oiva valinta.
- Matalavyötäröiset farkut
- Iso vyö, tai kaksi isoa vyötä
- Paljon hapsuja, joko topissa, hameessa, kaulakoruna..
- Trendikäs epäsymmetrinen pitsireunainen pitkä toppi tai mekko
- Pitsi ja boho chic kelpaavat edelleen
- Röyhelöisiä hihoja topeissa ja röyhelöisiä, ilmavia viittoja
- Hiuskoristeet ja monenväriset letit. Myös virkatut helmin koristellut skullcapit eli päänmyötäiset hattuset.




MUOTILEHTIEN PALSTOILTA
Jos urheilukisojen ympärillä spekuloidaan mahdollisia tuloksia ja voittajia niin maan perusteellisesti joka suunnasta, niin tulevia muotitrendejä spekuloidaan samaan malliin muodin maailmassa. Muodista julkaisevat Vogue ja Whowhatwear muun muassa ovat nostaneet esille tällaisia festaritrendejä:
- Pitkät, leveät shortsit. Polviin asti ulottuvat bermudashortsit, rennonnäköiset.
- Valkoinen liihoitteleva hame. Festareilla sen kanssa saa pitää isoa vyötä, ja vyöstä saa roikkua hapsu jos toinenkin.
- Ponchot. Läpikuultavat, pitsiset, käsityönä tehdyt, unelman kevyet, virkatunnäköiset, hapsulliset. Vaihtoehtoja riittää, kunhan se on hieman läpinäkyvä. Läpinäkyvän ponchon alle toki bikinin yläosa.
- Futuristinen look. Kiiltäviä ja läpinäkyviä kankaita. Metallisävyjä, ”kristalli”koristeita.


Totuuden nimissä joudun toteamaan, että saattaa kaikkein paljastavin festarimuoti jäädä itsellä toteutumatta, mutta ymmärrän kyllä ilottelun mitä vaatteiden stailaus vapaalla tavalla tuottaa. Onhan elämä noin muuten kovin hallittua ja hillittyä monella tasolla (aikataulut, työprotokollat, etiketit, suorittaminen), joten miksi ei antaisi piutpaut tavallisille vaatteille ja lähtisi festareille nauttimaan ystävien seurasta ja musiikista mitä futuristisin tai boheemein pitsiunelma yllään.
Onko sinulla tiedossa isoja, tai pieniä festareita tälle kesälle? Tai mihin haluaisit osallistua? Minä muuten vastaan, että haluaisin Pori Jazzeille osallistua edes kerran elämässä.

One thought on “Kesän festarit ja festarimuoti”
Se on jännä ilmiö – festarit muuttuvat, mutta eivät kuitenkaan. Tunnelma, ihmiset ja jopa pukeutuminen toistavat itseään vuodesta toiseen, vaikka maailma ympärillä menee eteenpäin kovaa vauhtia. Madonnakin ilmestyi Coachellalle.
Shortsit, nahkatakit, liehuvat kukkamekot, bootsit… samat elementit kiertävät kehää. Ehkä festarityyli ei olekaan muotia samalla tavalla kuin muu pukeutuminen, vaan enemmänkin jonkinlainen oma kielensä sekä käytännöllinen, että huoleton ja kapinallinen.