Masentaako alkava marraskuu? Ei enää tämän jälkeen

En ole marraskuinen ihminen. Marraskuu on se kuukausi, kun lupaus kylmästä, viimasta, auton ikkunoiden skrapauksesta, vilunväristyksistä sisällä ja ulkona, väsyneistä aamuista, pimeistä illoista, mustan jään täyttämistä teistä ja jatkuvasta herkkuhimosta alkaa. Paluuta ei ole, vaan mennään kohti sitä itseään. Masentavaa ajanjaksoa.

Näin, pahoittelut kurkkauksesta pääni sisään. Tältä se joka vuosi tuntuu. Mitäpäs sitä kiertelemään, mutta olen myös ihminen, joka ei jaksaisi eikä tykkää velloa tummissa vesissä. Se olisi hyvinkin helppoa, mutta jotain on yleensä tehtävissä. Marraskuu on kuitenkin elettävä siinä missä muutkin kuukaudet. Marraskuun päivät jaksaa ihmeen hyvin, kun on jotain mitä odottaa, tai ottaa ”selviän mistä vain” -asenteen tai miettii hyviä juttuja jokaisen ikävän jutun vastapariksi.

Marraskuussa on pakko olla jotain hyvää. Elän siinä käsityksessä, että on muutama ihminen maailmassa, jotka innostuvat marraskuusta sekä saavat myös virtaa syksyistä. Marraskuun melkein lasken alkavaksi talveksi, mutta jos syksystä saa virtaa, niin varmaan tämä talven alku menee siihen samaan laariin.

Olen joskus kuullut hyviä juttuja marraskuusta, sekä pohdiskelin niitä itsekin. Tadaa. Löytyi kuin löytyikin positiivista ja listasin ne ihan allekkain, tästäpä alkaa:

Marraskuun iloja

  • koti on heti puhtaamman näköinen, kun aurinkoa ei näy eikä kuulu
  • kynttilät ja niiden tuoma tunnelma hämärässä, niin sisällä kuin ulkona
  • se kun voi pihatöiden jälkeen laskeutua omalle mielipaikalle ja uppoutua kirjojen maailmaan

  • ulkoilu raikkaassa säässä
  • huonolla säällä saa rauhassa olla sisällä ja kutoa / leipoa / askarrella
  • tunnelmoida sohvan nurkassa viltin alla punaviinilasi kädessä. Voi siinä olla glögilasikin.
  • kausivalojen sytyttäminen pimeyden vastapainoksi
  • ei ole painostavaa hellettä
  • uni maistuu paremmin
  • marraskuun sumu ja kaunis utuinen maisema
  • sohvalla villasukat jalassa ja oma lempisarja tai hyvä leffa pyörii ruudulla
  • marraskuussa saa ottaa rennommin – pieni horrostaminen on sallittua
  • illan hämärässä ei tee mieli ulos, vaan voi hyvällä omallatunnolla lukea kasapäin kirjoja 
  • kaikki mahdolliset juhlapäivät: isänpäivä, syntymäpäivä, hääpäivä (meillä juhlitaankin nämä kaikki)
  • takkatuli
  • tulee helpommin kaivettua lautapelit esiin eli peli-illat porukassa
  • on teatteria, konserttia, tapahtumia ja messuja reippaasti tarjolla
  • pienikin auringon pilkahdus tuntuu armolliselta ulkoillessa
  • ensilumi ja yhtäkkiä ei olekaan niin pimeää
  • huono tukkapäivä ei haittaa, joku piponrutkale päähän ja avot
  • joku saattaa olla onnellinen talviuintikauden aloittamisesta
  • pieni pakkanen kuivattaa kuratiet – lapsi- ja koiraperheet kiittää
  • joulun tunnelmointia, kenties jouluisia koristeita jo esille
  • jouluvalot syttyvät useimpien kaupunkien ja kylien kaduille
  • marraskuun viimeinen päivä, koska seuraavana päivänä alkaa Joulukuu!

Hmm, nyt tämän kirjoitettuani ahdistaa hieman vähemmän tuo alkava marraskuu. Katsotaan josko fiilis kestäisi pidempään kuin tämän yhden päivän. Mites, liioittelenko vai onko se marraskuu vain yksi kuukausi muiden joukossa? Mitä sinä tykkäät marraskuusta?

11 thoughts on “Masentaako alkava marraskuu? Ei enää tämän jälkeen

  1. Marraskuu on täällä ihan suosikkikuukausi! 😀 Ihanat raikkaat päivät ja keltaisten lehtien päällä huurre – parasta. Olen kotoilija, joten nautin siitä kun ”ei tarvitse mennä ulos koska sää on niin ihana”. On kuitenkin kiva käydä ulkoilemassa marraskuussakin, koska on hyvä hengittää ja eipä ole turhaa ruuhkaakaan.

    Kai se on se marraskuun kaikinpuolinen ankeus mikä viehättää. Saa luvan kanssa käpertyä omiin oloihin ja lukea vaikka kaikki ne kesken jääneet kirjat. Huomenna heti aamusta laitan Miljoonasateen Marraskuun pauhaamaan autossa, on taas paras aika vuodesta!

    1. Ihanaa marraskuuta sinulle!
      Tiedätkö, ihan piristyin tuosta sinun marraskuisen elämän maalailusta. Ei tarvitse tosiaan itseään vääntää ulos kauniiseen säähän ei. Olen kotoilija, joten marraskuun luulisi uppoavan itseeni paremmin. Yritän kääntää ajatukset tosiaan siihen, että marraskuussa voi tehdä vaikka ja mitä kivaa. Vaikka taivaalta tulisi koko talven lumet kerralla.

  2. Marraskuu näyttää ehkä parastaan, kun on kuiva keli ja pimeää. Saappaat jalkaan, pipoa päähän ja hansikkaat käteen sekä takin kaulusta hieman ylös ja ulos kävelemään. Katuvalojen valossa voi nauttia olosta ja kuunnella mitä ääniä ulkona onkaan 🙂
    Vastapainoksi sisälle tullessa kietoutua lämpimään peittoon, sytyttää kynttilöitä sekä takkaan tuli. Samalla tehdä itselleen kuumaa juotavaa.
    Ei se marraskuu välttämättä ikävä kuukausi ole. 😊

    1. Sinun kuvailemanasi marraskuu kuulostaa oikein mukiinmenevältä. Itse asiassa paljon paremmalta kuin omassa mielessäni osaan sitä aina hahmottaa. Kai se on nyt näin marraskuun ensimmäisen päivän kunniaksi luvattava, että jatkossakin yritän löytää hyviä puolia marraskuusta enkä kiusaa itseäni, tai muita millään ruikutuksella. Sovittu.

      Ja oikein hyvää marraskuuta sinulle!

  3. Pohjolan marraskuu on inhokkilistallani ykkössijalla, ei sille voi mitään. Inhoan sohvanurkkia, villasukkia, herkkuja ja pimeässä lukemista. Luen mielelläni terassilla täydessä auringonvalossa. Rakastan takkatulta, mutta meillä ei ole nyt edes takkaa. Yritän pärjätä kynttilöillä ja kukilla. Onneksi krysanteemit tuo kauneutta harmaantuvaan syksyyn.

    Etelässä marraskuuhun oli helpompaa suhtautua neutraalisti, koska se tuo tietynlaista viileyttä, mutta ei kylmää, vähän sateita, jota luonto herää kesän jälkeen. Oli ihanat ulkoilukelit vaikka illat pimenivät ja viilenivät sielläkin.

    Marraskuun ainoa hyvä puoli on se, että se tuntuu lyhyeltä, koska se on yksi kiireisimmistä jaksoista (sama se oli kauppa-alalla kun nyt kouluissa).

    1. Moni karkaa marraskuussa pienelle lomaselle lämpöiseen ja ymmärrän heitä kyllä. Eilen oli sellainen räntähässäkkä täällä Helsingissä, että ei paljon naurattanut. Täällä pohjoisessa on tietenkin pohjoisen kelit, onneksi sinä saat nauttia hippusen eteläisemmistä olosuhteista. Ja tsemppiä työkiireisiin!

  4. Marraskuu on oman ”kuukausilistani” hännillä. En ole kylmän, märän ja pimen ystävä, en sitten lainkaan. Nyt kun luin listasi, aloin pohtia, että totta tosiaan, onhan marraskuussa paljon hyvääkin: pöly ei näy, illat ja yöt ovat pimeitä, jolloin nukkuu usein paremmin, marraskuun jälkeen tulee joulukuu, mikö on ihan jees kuukausi. Ja jos marraskuussa on lunta (kunnon talvi on itselleni kunnon kesän jälkeen toiseksi parasta) ja pakkasta, sekin on minusta oikein passeli juttu.

    1. Samaa mieltä, kunnon talvi on parempi kuin lähellä nollaa oleva loska, jossa saa pilkkopimeässä rämpiä. Loskakelin kruunaavat aina sellaiset tiskirätin kokoiset räntärätit, joita taivaalta satelee ”vienosti” naamalle. Vähän niin kuin eilen 😅

  5. Sen verran jatkan, lumi on ihanaa, mutta loskasta en pidä ollenkaan. 😁

  6. Kiitos tästä 🙂 Paljon mukavaa huomioitavaa näinä aikoina. Erityisesti innosti kohta jossa saa nauttia pölyttömästa kodista, kun se kaikki ei näy 😀
    Marraskuu taittaa vuodenaikaa ja kestää aikansa. Pidän kyllä marraskuustakin, jos sille riittää se kuukausi. Joinakin vuosina on jäänyt tuntuma, että se kestää kevääseen saakka.

    1. Ah joo, ei koko talvea kestävää marraskuuta kiitos. Jospa se talvi lumineen päivineen tulisi ajallaan. Pahinta olisikin pimeä, loskainen jatkumo kevääseen asti.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *